Edirne

Bursa’dan sonra Osmanlı İmparatorluğuna 88 yıl süreyle başkentlik yapmış olan Edirne’de birçok imparatorluk izi bulunmaktadır. Bursa’nın oğlu olarak bilinen Edirne İstanbul’un fethiyle birlikte başkentliği İstanbul’a bırakmıştır. İşte, Edirne gezilecek yerler;

  • Selimiye Cami

Sultan Ahmet Camiinin yapısına benzeyen Selimiye Camii Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Cami ilk olarak 14 Mart 1575 yılında ibadete açılmış olup, camiinin yapımı için 550 milyon akçe harcanmıştır.

  • Üç Şerefli Cami
  1. Murat Döneminde yapımına başlanarak 10 yıl süreyle yapımı süren Üç Şerefli Camii Mimar Müslihiddin tarafından yapılmıştır. Selçuklu Mimarisinden Osmanlı Mimarisine geçişin ilk örneği olarak diyebileceğimiz camii ayrıca Mimar Sinan’ın eserleri içinde fikir babası olmuştur.
  • Edirne Sokullu Hamamı

Bir şehre gittiğimizde kısıtlı bir zamanımız varsa en büyük sorunlarımızın başında yeterince gezememek, gitmek istediğimiz yerlere gidememek gelmektedir. Ancak Üç Şerefli Camii ile Edirne Sokullu Camiinin hemen karşı karşıya olması büyük bir avantajdır. Üç Şerefli Camiine gittiğinizde Edirne Sokullu Hamamına da mutlaka gitmelisiniz.

  • Rüstempaşa Kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Damat Rüstem Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı eserlerden bir tanesi de Rüstempaşa Kervansarayıdır. Günümüzde otel olarak işletilen Rüstempaşa Kervansarayında kalarak nostalji tadına varabilirsiniz. Ayrıca kervansaray içinde kafeler de bulunmaktadır.

  • Beyazıt Külliyesi

Osmanlı Devletinin en önemli ve başarılı tıp fakültelerinden biri olan II. Beyazıt Külliyesinde Dünyada adeta şiddet ile tedavi öngörülürken, bu hastanede müzik ile tedavi yapılmaktaydı. Bu nedenle ayrı bir önemi bulunan külliyeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  • Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne’nin İstiklal Caddesi olarak adlandırılabilecek Edirne Saraçlar Caddesi trafiğin en yoğun olduğu caddedir. Ayrıca bu cadde de dinlenebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz cafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Alışveriş yapabileceğiniz alışveriş merkezi ve mağazalarda yine bu cadde de bulunmaktadır.