Diyarbakır

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Ülkemizin çatılı yerlerinde küçük çaplı geziler yapmak insanları rahatlatır. İçinde yaşadığımız coğrafya tam anlamıyla gezilip görülmeye değer yerler barındırıyor. Ülkemizde doğu Anadolu’nun en çok sevilen illerinsen birisi olan Diyarbakır ilimizi mutlaka gezip görmelisiniz. Diyarbakır ilimiz Doğu-Anadolu bölgesinde bulunan, doğal güzellikleri ve kültürel yapısını koruyan muhteşem bir ilimizdir. Diyarbakır gezi rehberi birçok doğa güzelliklerini bir arada bulundurmaktadır.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Ulu camii, Diyarbakır’a gidildiği zaman görülmesi gereken ilk yer diyebiliriz. Daha önceden kilise olan bu Cami, 639 yılında cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Ülkemizin köklü en eski camilerinden birisidir. Görsellik olarak harika bir yapıya sahiptir. Diyarbakır’a yolunuz düştüğü zaman mutlaka bu camiyi ziyaret etmelisiniz. Sülüklü han, 1683 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde kafe hizmeti vermektedir. Çok eski zamanlarda içerisinde bulunan Sülükler tarafından insanların iyileştirildiği düşünerek, şifalı olarak ilan edilmiştir. Dört ayaklı Minare Diyarbakır ilimizin diğer bir harikasıdır. Türkiye’de sadece bir tanedir. Bu mimarinin hiçbir başka benzeri yoktur. Hasanpaşa Hanı gezilecek başka yerlerden bir tanesidir. 2005 yılında tadilatı yapılarak insanların görmesi için açılmıştır. Eski zamanlarda başka şehirlerden gelen insanların dinlendiği yerler niteliğindeydi. Hz Süleyman Camii, Meryem Ana Kilisesi gibi maneviyat içeren yerleri gezmeyi ihmal etmeyiniz. Diyarbakır gezi rehberi ile Diyarbakır’da gezmedik bir yer bırakmayacaksınız.

 

Diyarbakır Doğasında Muhteşem Yapılar

Tarihi yapılarının yanında doğal güzellikleri de Diyarbakır’ın çok iyidir. On gözlü köprü, Dicle Nehri üzerinde bulunan çevresinde birçok Cafe yapılmış etrafı seyrederken çaycı duyabileceğiniz muhteşem bir yer. Köprünün 10 tane gözünden çevreyi izlemek mümkün. Eğil, Diyarbakır halkının havaları güzel bulduğu anda gittiği bir mekândır. Tamamı ile baraj Gölü’nün Etrafında olan bu yerde, doğa yürüyüşleri yapmak mümkün. Ayrıca Gazi köşkü ve Cahit Sıtkı Tarancı Evi de Diyarbakır gezilecek yerler listesinde bulunan yerlerdir.