Denizli

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli şehri Ege Bölgesi’ne bağlıdır ancak konumu Ege ile Akdeniz Bölgeleri arasında bulunur. Denizli ili Afyon, Burdur, Muğla, Aydın, Manisa ve Uşak ile komşu durumdadır.

Denizli Gezisi Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

Denizli konumu nedeniyle karasal iklim özelliklerine sahiptir ve şehirde kışlar yağışlı geçebilir. Denizli denildiğinde gezilecek en önemli nokta Pamukkale Travertenleridir. Ayrıca şehirde antik kentler ve şelaleler de sık ziyaret edilen yerlerdir. Bu nedenle Denizli’ye genelde yağışsız dönem olan mayıs ve haziran aylarında gidilir. Yaz sıcağından hoşlanmayanlarsa Denizli gezilerini eylül ayında planlayabilirler.

 

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli hem doğal hem de tarihi güzelliklere sahip olan bir şehirdir. Yıllar boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır ve bu sayede zengin bir kültürel mirası bulunur. Denizli’de tarihi ve kültürel bir gezi yapılabileceği gibi aynı zamanda doğal güzelliklerin keşfedilebileceği son derece unutulmaz bir gezi de yapılabilir.

Denizli gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer şüphesiz ki Pamukkale Travertenleridir. Travertenler hem Denizli’nin hem de Türkiye’nin sembolü haline gelmişlerdir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunurlar. Bölgede 17 su kaynağı vardır ve kaynakların sıcaklıkları farklıdır. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen şifalı sular Denizli’ye her yıl çok sayıda turist çekerler.

Denizli’de gezilecek diğer yerler arasında Anadolu Selçuklulardan batıda kalan son kervansaray olan Akhan Kervansarayı, Bağbaşı Kent Ormanı, Karahayıt Kaplıcaları, Hierapolis Antik Kenti, ülkede turizme açık olan 14 mağaradan biri olan Keloğlan Mağarası, Topuklu Yaylası, Tripolis Antik Kenti, Buldan Evleri ve Ağlayan Kaya Şelalesi yer alır.

 

Denizli Mutfağı Nasıldır?

Denizli mutfağında zeytinyağlılar oldukça önemli bir yere sahiptir. Denizli’de en meşhur olan yemekler arasında darı ekmeği, un çorbası, Tirit ve sıyırma bulunur. Bunların yanı sıra Denizli kebabı ve Denizli turşusu da son derece popüler olan yiyeceklerdir. Zeytinyağlılar oldukça sık tüketilen yiyecekler olsalar da etin ön planda olduğu tas kapama, kuzu çevirme ve tandır mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdendir.