Çorum

Türkiye’deki görülmesi gereken en güzel illerden birisi de Çorum’dur. Burası 7000 yıllık tarihi ile vakti zamanında Hititlere ev sahipliği yaparak, tarihteki seyrini başlatmıştır. Çorum’un içerisinde yer alan Hattuşa ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerim yerlerinin bulunması ve de yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan kalıntılar burayı adeta bir açık hava müzesi haline getirmiştir. Peki Çorum gezilecek yerler listesinde hangi tarihi eserler yer alıyor? Çorum’a ne yenilir ne içilir? Çorum’a nasıl ulaşılır? Bu kente ilk geldiğinizde Çorum Belediye Binası’nı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Burası 1923 yıllarında Milli Kütüphane olarak inşa edilmeye başlanmış, 1925 yıllarında ise kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Günümüzde ise Çorum Belediye Binası içerisinde kütüphane ve müzelik eserler sergilenmeye başlanmıştır.

 

Elbette ki Çorum ili içerisinde gezilecek tarihi dokular sadece bunlarla da sınırlı değildir. Gezi rotanızın ikinci durağı ise şüphesiz ki 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümünde inşa edilen Çorum Saat Kulesi olacak. Bu yapı bir Osmanlı dönemi eseridir. Kule adeta bir minare şeklinde inşa edilmiştir. Bu kent tarihi doku anlamında son derece zengin olmasının yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çeker.

 

Fakat doğal güzellikleri seyahat rotanıza eklemeden önce mutlaka Çorum Müzesini de görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz. Müze binası bazı yazılı kaynaklara göre 1914 yılında hastane olarak inşa edilmiştir. Sonrasında ise Ziraat Mektebi, Sanat Mektebi, Ticaret Lisesi ve Atatürk Lisesi olarak kullanılmıştır. Yapı 19. Yüzyılın mimari özelliklerinin tamamını üzerinde barındırır.

 

Çorum’a gelenlerin yine bir tür Selçuklu mimarisi olan Ulu Cami’yi görmeleri şarttır. Burası aynı zamanda da Çorum Kalesi’ne olan yakınlığı ile dikkat çeker. Şehrin güney noktasında büyük bir tepede bulunur. Kare biçimde inşa edilmiş olup, kesme taştan imal edilmiş önemli bir şaheserdir. Bu kenti anlamlandırabilmek için ise Alacahöyük, Şapinuva, Hattuşa, Yazılıkaya Tapınağı, İskilip ve Kapılıkaya Kaya Mezarını de görmeli Çorum’un tarihsel serüvendeki varlığını keşfetmelisiniz.