Çankırı

Çankırı Tarihi

Antik ismi Gangra olan Çankırı’nın M.Ö. 3. yüzyıla kadar giden bir yerleşimi vardır. Helenistik dönem ve Roma döneminden sonra Selçuklu İmparatorluğu ve ardından Danişmentliler ve Candaroğlulları beyliklerinin himayesine girmiştir.1464 yılında Osmanlı İmparatorluğuna bağlı bir sancak olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile Çankırı il statüsü kazanmıştır. Çankırı gezilecek yerler olarak pek çok seçenek sunan bir ilimiz olarak bilinmektedir.

Çankırı’da Gezilecek Yerler

En yüksek tepesi 2587 metre yüksekliğinde olan Ilgaz Dağında bulunan Ilgaz Kayak Merkezi köknar ağaçlarının yoğun olduğu örtüsüyle görsel bir şölen sunmaktadır. Kış aylarında özellikle yeni kayakçıların gözdesi olan bu merkez her yıl popülaritesini arttırmaktadır. Merkezde birçok konaklama amaçlı otel de bulunmaktadır. Çankırı gezilecek yerler araştırmasında burası ilk sıralarda yer almalıdır.

Çankırı’nın Balıbağı köyünde bulunan Tuz Mağarası kaya tuzu çıkarılması sonucu oluşmuştur. Hitiler döneminden beri gelen tuz mağarası astım, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Mağaranın içinde birçok odacık şeklinde galeriler bulunmaktadır. Bu galerilerde sanatsal etkinlikler yapılmaktadır. Kaya tuzundan yapılan heykeller sarkıt ve dikitler mağarada bulunmaktadır. İlginç bir şey olarak mağarada bir de ölmüş eşek fosili yer almaktadır.

Mağarada ölen bir eşek bozulmadan burada durmaktadır. 200 yıl önce ölen eşeği mağaradan çıkarıp müzeye koymayı deniyorlar fakat eşek orada bozulmaya başlıyor. Bozulmasını durdurmak için tekrar mağaraya getiriyorlar. Ayrıca tuz mağarasındaki tuzdan yapılan tuz lambaları da birçok hastalığa şifa olmaktadır. Çankırı gezilecek yerler denildiğinde bu mağaranın gezilmemesi söz konusu olmaz.

1903-905 yıllarında yapılan Çankırı Hükümet Binası 2016 yılında restore edilmiş 2017 yılında Çankırı Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çankırı ile ilgili tarihi ve kültürel değerlerin sergilendiği müzede Arkeolojik, Doğa Tarihi ve Etnografya olma üzere üç bölüm vardır.

Çankırı Gezilecek Yerler Listesi

  • Ilgaz Kayak Merkezi
  • Tuz Mağarası
  • Çankırı Müzesi
  • Taş Mescit
  • Çankırı Kalesi
  • Kenbağ Tabiat Parkı
  • Kırkpınar Yaylası

Çankırı’da Konaklama Hizmetleri

Çankırı şehir merkezinde bulunan her bütçeye ve her isteğe uygun otellerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca kayak turizminin en önemli noktası olan Ilgaz Dağında da konaklamak için birçok dağ oteli bulunmaktadır. Bunun dışında eğer kamu çalışanıysanız Öğretmen evi ve kamu kurumlarının misafirhanelerinde de konaklama yapabilirsiniz.