Çanakkale

Gezi programlarımızda en çok sorun olarak gördüğümüz durumların başında özellikle günübirlik ya da kısa süreli gezilerimizde gittiğimiz ili tam anlamıyla gezememek olmaktadır. Bunun sebebi şehrin geniş bir alana yayılması ve şehri gezmenin zaman almasıdır. Çanakkale şehir alanı ise daha dar bir alana kurulmuştur. Bu nedenle Çanakkale’yi bir günde gezmeniz mümkündür. Özellikle şehitliği, Truva antik kentiyle tarih arayanların buluştuğu bir noktadır. İşte, Çanakkale’de mutlaka gezilmesi gereken yerler;

  • Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadasında bulunan Tarihi Milli Parkı1973 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından da tanınmıştır. Çanakkale Gelibolu Yarımadası büyük bir savaşa tanıklık etmiş ve yarımada da Fransız, İngiliz, Yeni Zelenda ve Avustralya askeri ve 60 binden fazla Türk askerinin mezar anıtlarının bulunduğu bölgedir. Tarihi Milli Parkta yalnızca anıt mezarlar değil aynı zamanda kaleler ve siperlerde bulunmaktadır.

  • Troya Antik Kenti

Dünyada en ünlü antik kentlerin başında gelen Troya Antik Kenti 5 Haziran 1988 tarihinde UNESCO Dünya Miraslar Listesine kültürel listeden adını yazdırmayı başarmıştır. 3000 yıllık tarihi eserlere ev sahipliği yapan ve 9 katmandan oluşan antik kent içinde yer alan Truva atı kentin en meşhur yapısıdır. Odysseus’un bir türlü aşamadığı Truva surlarını aşmak ve şehre bir şekilde giriş yapabilmek için hazırlattığı tahtadan at maketiyle askerlerin şehre girişini sağlamıştır. Antik kent içinde Truva atının içini gezme imkânınız da bulunmaktadır.

  • Gökçeada

Yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin en büyük adası olarak bilinen Gökçeada oldukça huzurlu bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin tek su altı milli parkı bulunan Gökçeada vakit geçirmek için oldukça güzel bir bölgedir. Adada denize girmenin tadını çıkarabilir, sörf yapabilirsiniz.