Bursa

lk yerleşim yeri İznik Gölü çevresinde olan Bursa’nın ilk adı ise Prusa’dır. Diğer bazı kaynaklara göre ise diğer adı “Bitinya”dır. Osmanlı Devletine de uzun yıllar başkentlik yapan Bursa’da birçok Osmanlı Devleti’nin izi bulunmaktadır. İşte, Bursa’da mutlaka gezilmesi gereken 3 yer;

 

  • Ulu Cami

Atatürk Caddesinde, eski şehir merkezinde yer alan Ulu Cami adeta Bursa’nın önemli sembollerinden bir tanesidir. Bursa denince ilk akla gelen merkezlerin başında şüphesiz ki Ulu Cami gelmektedir. Yıldırım Beyazıt tarafından Niğbolu Savaşı sonrasında yaptırılan camii dikdörtgen bir planda inşa edilmiştir. 22 kubbe ve 16 köşeli şadırvan bulunmaktadır. Camii deprem ve felaketler nedeniyle zaman için çok fazla harap olmuş ancak yeniden restore edilmiştir.

  • Atatürk Evi

20 – 24 Ocak 1923 tarihinde Atatürk Bursa’yı ikinci kez ziyaret etmiştir ve Atatürk bu ziyaretinde Bursa da Miralay Mehmet Bey’in konağında kalmıştır. Bursa Belediyesi ise daha sonra bu evi sahibi olan Miralay Mehmet Bey’den satın almış ve Atatürk’ün Bursa’yı ziyaretlerinde bu evi kullanmasını sağlamıştır. Atatürk’ün anılarına ev sahipliği yapan bu ev 29 Ekim 1973 tarihinde köşk müzeye dönüştürülmüştür. Köşk içinde bulunan eşyaların büyük bir kısmı Atatürk’ün evi ziyaret ettiği süre içinde kullanılan eşyalardır. Bu evi ziyaret ettiğinizde duygulanacak ve unutulmaz bir gün geçireceksiniz.

  • Cumalıkızık

Osmanlı Devletinin ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Cumalıkızık Osmanlı Dönemine ait birçok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı Döneminden kalma birçok tarihi binanın yer aldığı köyde ayrıca bir kilisede bulunmaktadır. Osmanlı Döneminden kalma 270 adet evin 180 adedi de hala kullanımdadır. Bursa’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken alanların başında Cumalıkızık gelmektedir.