Burdur

Burdur Gezilecek Yerler

Burdur, tatil merkezlerine yakın olan ve Göller Yöresi’nde bulunan bir şehir olarak ziyaretçilerine kapısını açmaktadır. Aynı zamanda da hem şehrin tarihini içeren eserleri görebilmek hem de kendine has tatları hakkında fikir sahibi olmak adına ideal bir seçim olacaktır.

Salda Gölü:

Yerli Maldivler olarak adlandırılan Salda Gölü; eşsiz manzarasıyla ilgi çeken bir doğal alandır. Yeşilova ilçesinde bulunan bu güzellik; bembeyaz kumsalının yanında suyun berraklığıyla da eşsiz bir görünüm çizmektedir. Salda Gölü’ne yaz aylarında gidilmesi halinde Yeşilova Halk Plajı’nda yüzebilme olanağına da sahip olunabilmektedir. Aynı zamanda bölgede kamp yapılacak alanlar ve birkaç motel de bulunmaktadır.

Burdur Gölü:

Burdur’un bir diğer güzelliği olan Burdur Gölü; genel olarak kuş türlerine ev sahipliği yapmasıyla ilgi çekmektedir. Özellikle dikkuyruk adı verilen ve nadir olarak görülen kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu göl etrafında kano ve kürek sporlarıyla ilgili aktivitelere katılım sağlamak mümkündür.

İnsuyu Mağarası:

Burdur ile Antalya arasındaki karayolunun On üçüncü km.’sinde. bulunan İnsuyu Mağarası; içerisinde bulunan sarkıt ve dikitlerle hoş bir görüntüyü ziyaretçilerine sunabilmektedir. Mağaranın içerisinin sürekli olarak 14 dereceyle sabit bir sıcaklığa sahip olmasının yanında küçük gölleriyle de ilgi çekmektedir.

Sagalassos Antik Kenti:

Günümüze kadar iyi şartlarda korunarak; içerisinde Roma Hamamı, Macellum, antik tiyatro, tapınak, Aşağı ve Yukarı Agora’yı barındıran Sagalassos Antik Kenti; Ağlasun ilçesi hudutları içinde yer almaktadır. Roma dönemine ait antik şehirlerden bir tanesi olarak görülen bu kenti 10 TL gibi bir giriş ücretiyle gezebilmek mümkündür. Aynı zamanda da antik kentin ziyaret saatlerinin; mesai süresince gerçekleştiriliyor olması durumuna da her ziyaretçinin dikkat etmesi gerektiği de belirtilmektedir.