Bolu

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu ili,

Ankara ve de İstanbul gibi büyük illere olan yakınlığı ile ön plana çıkmaktadır. Öyle ki hem kolay ulaşımı olması nedeniyle hem de doğal güzellikleri ve de tarihi dokusu ile ziyaretçilerini mest eden Bolu’da çok keyifli bir zaman dilimi geçirmek için seyahat rotanızı önceden belirlemeniz şart!

Bilindiği gibi bu kentin adı geçtiğinde doğal oluşumlu göllerden, ormanlardan ve hatta termal otellerden bahsetmemek mümkün değildir. Buraya gelen her turist yöre halkının da güler yüzlü tavırları nedeniyle daima mutlu ayrılmaktadırlar. Peki hem görselliği ile hem de sıcak kanlı insanları ile ön plana çıkan Batı Karadeniz’in incisi Bolu’da gezilebilecek yerler nerelerdir? Buraya nasıl ulaşım sağlanır?

Bolu ili ulaşım bakımından en sıkıntısız iller arasında yerini almıştır. Özellikle de Ankara ve de İstanbul gibi büyük şehirlerden buraya geliyorsanız, otobanlar sayesinde kolayca kent merkezine inebilirsiniz.  Ulaşım sürecini tamamladıktan sonra ise sizleri birçoğu merkezde her alan termal oteller ve de konaklar karşılar. Ayrıca seyahat süreci boyunca da ihtiyacınız olan birçok malzemeyi kolayca temin edebilmeniz için Highway Alışveriş Merkezi ve 17 Burda Alışveriş Merkezi’ne gidebilirsiniz. Kent merkezinde bulunan yöresel lokantalarda ise en ünlü Mengenli ustaların yapmış olduğu yöresel lezzetlerden tadabilmeniz mümkün olacaktır. Elbette ki Bolu’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Abant Gölü’dür. Abant dağları üzerinde konumlanan bu gölü ziyaret ettiğinizde eşsiz bir manzara sizleri karşılar.

Abant’ta sakin ve doğal bir kahvaltının ardından ise özellikle de sonbahar mevsiminde buraya gelmişseniz Yedigöller Milli Parkı’na gitmenizi tavsiye ederiz. Kent merkezine 42 metre uzaklıkta bulunan Yedigöller Milli Parkı Seringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Deringöl, Sazlıgöl ve de İncegöl adında 7 gölü içerisinde barındırır. Ortalama sadece 1 gününüz burayı gezmekle geçer.

Kış mevsiminde bir tatil yapacaksanız da Kartalkaya Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Bolu turizm açısından her geçen gün daha da gelişen bir bölgedir. Burada; Yıldırım Bayezid Cami, Gölcük Tabiat Parkı, Sülüklü Göl, Bolu Müzesi, Seben Gölü, Göynük Zafer Kulesi ve Tarihi Bolu Evlerini de görmeden gitmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.