Bitlis

Bitlis Gezilecek Yerler

Bitlis gezi rehberi, farklı tur programlarından yardım alınarak kişisel olarak ta tasarlanabilecektir. Bitlis, tarihi mekânları ve doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini büyüleyen illerden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Bitlis, Muş, Ağrı ve Van illeri ile de komşudur. Deniz seviyesinden yüksek olan bu şehir, manzarası ile görülmesi gereken yerler içerisindedir.

Bitlis gezilecek yerler, bölgenin tarihi güzelliklerinin önemine işaret eder. Burası çok eski çağlardan bu yana farklı medeniyetlere kucak açmış bir şehirdir. Urartular, Med, Pers, Hitit Medeniyetlerinin ardından Roma ve Bizans Medeniyetleri de hüküm sürmüştür.

 

Bitlis’in Eşsiz Güzellikleri

Bitlis gezi rehberi arayanlara önerilecek bir yöntem de turlara katılmanın önemidir. Bitlis’in önemli ilçeleri arasında, Tatvan, Ahlât, Hizan, Adilcevaz’dır. Bitlis’in en önemli doğa harikalarından biri, Nemrut Dağı’dır. Nemrut Dağı, volkanik bir dağdır. Burada, oluşan birçok krater gölü bulunmaktadır. Bu krater gölü, volkanik patlamalar sonucu meydana gelmiştir. Bu krater gölleri, özellikle yazları birçok yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Yazları bile suları oldukça soğuktur. Tatlı suyu ve civarındaki muhteşem manzaraları ile görülecek yerler arasındadır.  Van Gölü’nün çok büyük bir kısmı, Tatvan İlçesi sınırlarındadır. Çevresindeki plajları ile gezilebilecek yerlerdendir.

 

Bitlis’in İklimi ve Lezzetleri

Bitlis’te karasal iklim görülür. Yazları oldukça sıcak geçerken, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. En fazla kar yağışı alan bölgelerden biridir. Step tarzı bitki örtüsü yaygındır. Yaz aylarının süresi oldukça kısadır. Gezmek isteyenler için öneri, bahar aylarının tercih edilmesidir. Ahlât ve Van Gölü çevresi, nispeten daha ılıman bir iklime sahiptir. Yükselti arttıkça sıcaklık ta düşme eğilimi gösterecektir. Bitlis’te yaygın olarak hayvancılık yapılır. Bu durum mutfağında, et yemeklerine geniş yer ayırmıştır. Bitlis’in Büryan Kebabı da oldukça ünlüdür.