Bingöl

Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl gezi rehberi arayanlara en güzel tavsiye, internetten araştırma yapmalarıdır. Bu araştırma neticesinde alınacak önemli notlarla, Bingöl’ü rahatlıkla gezmek mümkün olacaktır. Bingöl çok eski çağlardan bu yana farklı kültürlerle tanışmıştır. Urartular, Persler, Roma medeniyetleri, yörede hüküm sürmüştür. Tarihi kalıntılardan da bunları anlamak mümkündür.

Bingöl gezilecek yerler içerisinde yörenin tarihi de ayrı bir öneme sahiptir. Günümüze kadar gelen, Kral Kızı Kalesi, Kiğı Camii ve Tepesi önemli mekânlar arasındadır. Kral Kızı Kalesi, Persler döneminde yapılmıştır. Kiğı Kalesinin de Acemlerin bölgeyi istila ettiği dönemde yapıldığı bilinir. Camii ise Akkoyunlularca yapılmıştır.

 

Bingöl’ün Doğal Güzellikleri

Bingöl gezi rehberi yöreye ait gezilecek en güzel doğa harikalarını, işaret edecektir. Burada görülecek yerler içerisinde, Yüzen Adalar görülmeye değer yerler içerisindedir. Gölün içerisinde bulunan üç tane ada, hareket halindedir. Adada yetişen bitki örtüsü de su ile beslenen yapıdadır. Mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir. Yüksek rakımlı bir şehir olan Bingöl, dağların içerisinde bulunur. Yazları çok sıcak olmasına rağmen, kışın da oldukça soğuktur. Şehrin en önemli ilçeleri: Karlıova, Solhan ve Genç sayılabilir. Yaylaları, oldukça ünlüdür. Temel geçim kaynağı, hayvancılık ve arıcılıktır.

 

Bingöl’ün Farklı Lezzetleri

Bingöl lezzetleri, yörede yetişen ürünlerle eş değer güzelliktedir. Yöre de hayvancılık oldukça yaygındır. Bu nedenle, et yemekleri son derece lezzetlidir. Haşlama türü etler, mevsimine uygun otlarla hazırlanan sebze yemekleri bulunur. Kışın ise yöre otları kurutularak, farklı yemekler hazırlanmaktadır. Ayrıca, Bingöl’de arıcılık oldukça yaygındır. Pekmez ve bal çeşitleri ile öne çıkan illerimizdendir. Hemen birçok hane, dışarıdan ekmek almakla birlikte, kendileri tandırda ekmeklerini yapmaktadır. Yöreye özgü hamur işleri, oldukça ünlüdür. Gıldırık köftesi, kabak köftesi gibi farklı et yemekleri, yöreye özgü lezzetlerdir.