Bilecik

Anadolu Beylikler Döneminde küçük bir beylik olan Osmanlı Beyliği lideri Osman Bey Bizans’a karşı genişleme politikası uygulamaktaydı. Yaptığı mücadeleler sonucunda Osman Bey Karacahisar, İnegöl ve Yarhisarı ele geçirdi. Bunun üzerine Bilecik’i alarak Bilecik’i beyliğin merkezi yapmış ve 1299 yılında resmi olarak Osmanlı Devletini kurmuştur. Osmanlı Devletinin doğduğu bu kent elbette ki birçok Osmanlı izini barındırmaktadır. Bilecik de gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. İşte, Bilecik de gezilip görülmesi gereken 3 yer;

  • Şeyh Edebali Türbesi

Şeyh Edebali Osmanlı Devleti kuruluş sürecinde yaşamış bir İslam İlahiyatçısı ve din bilginidir. Ahilik Teşkilatında bulunan Şeyh Edebalinin kızı Malhun Hatun ile evlenen Osman Bey bu akrabalık ilişkisi sayesinde Ahilik Teşkilatının desteğini de arkasına almıştır. Orhan Gazi tarafından yaptırılan Şeyh Edebali Türbesi zamanla hasar görüp, tahrip olduğundan türbenin üstü kiremit çatı ile örtülmüştür. Bilecik’e yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi kesinlikle Şeyh Edebali Türbesidir.

  • Orhan Gazi Camii

Bir şehri gezmek için uzun bir zamanınız yoksa özellikle günü birlik bir seyahat yapacaksanız bu durumda birbirine yakın merkezlerle gezi programı yapmanızda fayda vardı. Şeyh Edebali Türbesinin hemen karşısında yer alan Orhan Gazi Camii merkez olarak türbeye yakın olması sebebiyle seyahat için rotanızda mutlaka bulunmalıdır.

  • Bilecik Müzesi Müdürlüğü

Müze seyahatleri her seyahatte bulunması gereken merkezlerin başında gelmektedir. Bilecik de gezebileceğiniz seyahat merkezlerinden bir tanesi de Bilecik Müzesi Müdürlüğüdür. Bilecik Osmanlı Devletinin kuruluş merkezi olması sebebiyle müzede Osmanlı Devletinden birçok iz barındırmaktadır. Ayrıca Roma dönemine ait eserlerde bulunmaktadır. Özellikle savaş eşyaları, süs eşyaları ve yöre halkının kadınının ve erkeğinin zaman içinde giydiği kıyafetleri müzede sergilenmektedir.