Bayburt

Milattan önce 3000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile dikkat çeken Bayburt ili hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle harika bir zaman dilimi geçireceğiniz tatil beldelerinden! Buraya gelecek olanların kendilerine detaylı bir ziyaret listesi oluşturmalarını tavsiye ederiz. Çünkü gezip görülecek birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan kentte, doğal oluşumlu alanlarda düzenlenen çeşitli etkinliklere de katılmak isteyeceksiniz. Bayburt iliyle özdeşlemiş olan Aydıntepe Yeraltı Şehri, özellikle de yabancı turistlerin yoğun derecede ilgisini çekmiştir. Burası 1998 yılında yapılan bir inşaat kazısında tesadüfen bulunmuştur. Bir rivayete göre Aydıntepe Yeraltı Şehri, Hristiyanlığın henüz yaygınlaşmadığı dönemlerde, Romalılardan kaçan bir ilk Hristiyanların saklandığı bir sığınaktır. Peki eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Bayburt’a nasıl gidilir? Bayburt gezilecek yerler listesini oluşturabilirsiniz? Merak edenler için işte detaylar…

Bayburt bilindiği gibi Saat Kulesi ile adından sıkça söz ettirmektedir. 30 Ekim 1923 yılında yapımına başlanan bu eser, 29 Ekim 1924 tarihinde bitirilerek, kente Cumhuriyetin kuruluşunun 1. Yıl dönümünde armağan edilmiştir. Saat kulesi 21 metre yükseklikte olup, 41 basamaklı da merdivene sahiptir. Ayrıca Bayburt ilindeki Dede Korkut Kümbeti’de, tarihsel bir gezi yapmayı sevenlerin bayılacağı mekanlardandır. Çünkü burada Oğuz Türklerinin yaşayışları, örf, adet ve gelenekleri hakkında önemli bilgiler edineceksiniz. Elbette ki bu denli derin bir tarih içerisinde Bayburt’un doğal güzelliklerini de görmeden gitmenizi tavsiye etmeniz. Özellikle de il merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Çımağıl Mağarası, görselliği ile sizleri derinden etkileyecek niteliktedir. İçerisinde yer alan küçük su birikintileri, sarkıtları, dikitleri ve mağara incileri, org rengi duvarlar ile birleştiğinden büyüleyici bir güzellik yaratmaktadır.

Ayrıca Bayburt’a gelenlerin kent merkezinde yer alan çeşitli alışveriş merkezlerinde de çok eğlenceli zaman geçirmeleri kaçınılmaz olacaktır.