Batman

Batman Gezilecek Yerler

Batman ili, gezilip görülmesi gereken illerimiz arasında yer alan bir şehirdir. Batman gezi rehberi günlüğünde, Batman ve gezilecek yerleri bulabilirsiniz. Batman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Dicle nehrinin içinde bulunduğu Batman ilimiz, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile herkesin dikkatini çekmeye devam ediyor. Ülkemizin 72. İlidir. Tarihi açıdan çok büyük zenginliklere sahiptir. Batmanda birçok kapata, kilise, manastır ve doğal güzellikler bulunuyor.

Batmanda Gezilecek Yerler

Batman gezi rehberi, Batman ilinde gezilecek herkesi sizin için derledi. Batmanda ilk olarak Hasankeyf ören yerlerini geçmelisiniz. Hasankeyf eski tarihlerden kalan mağaraları içinde barındırıyor. İnsanlar bu bölgeye çok eski tarihlerden yerleşmiştir. Eski zamanlar da bölgenin tamamında medreseler ve ilim okulları varmış. Sahip olduğu birçok tarihi eser yapıtlarıyla Hasankeyf, yıllar önce sit alanı olarak ilan edilmiştir. İçinde birbirinden güzellikte surlar bulunuyor. Fakat kısa bir süre sonra, yapılacak olan baraj çalışması ile sular altında kalacaktır. Hasankeyf de bulunan mağara ve ören yerlerini kesinlikle geçmelisiniz. Memikan köprüsü, antik dönemde günümüze kadar gelen bu köprü doğal güzelliği ile herkesi büyülüyor. Malabadi köprüsü, Abbasîler döneminden günümüze geldiği sanılıyor. Köprü diğer köpeklerden ayıran en büyük özellik içinde odacıkların olmasıdır. Bu odalarda uzaktan gelen insanların dinlemesi amaçlanmıştır. Batmanda bulunan ve gezilip görülmesi gereken bir diğer köprü ise 10 Kemerli köprüdür. Mimarisiyle oldukça dikkat çeken bu köprünün görselliği herkesi cezp ediyor.

 

Bir Çok Camii Ve Manastır bulunuyor

Hızır Bey Camii, İbrahim Bey Camii, Mor kiryakus manastırı mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Bozikan kalesi, Mor Aha Manastırı, Rızk camii, Zeynel Bey Kümbeti de gezilecek yerler arasında. Batmanda birçok tarihi yapı var. Batman Gezilecek Yerler, sizler için derledi. İçinde birçok geçmişi yapıyı bulunduran bu şehrinizi gezip görmeye değer.