Bartın

Bartın doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Burası milli parkları, şelaleleri, denizi ve uçsuz bucaksız ormanları ile ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kente gelip, köklü tarihi irdelemeden, yüzyıllık çınar ağaçlarını görmeden ve de ahşap evlerle çevrili sokakları gezmeden gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Özellikle de denizi kucaklayan bir tatil planı yapıyorsanız eminiz ki sizler de Bartın’ın plajlarına ve yat limanlarına bayılacaksınız! Bu nedenle Kurucaşile Limanı, İnkumu Plajı, Çakraz Plajı, Amasra Plajı, Çambu Plajı ve de Güzelcehisar Plajı gezi listenize mutlaka dahil etmeniz gereken yerler arasında! Peki Bartın’a nasıl gidilir? Bartın’da gezilecek yerler nerelerdir? Kentin tarihi mekanlarına nasıl ulaşım sağlanır?

Bartın özellikle de kamp sever tatilciler için ideal bir mekandır. Kent merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Güzelcehisar tüm yaz boyunca çadırları ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca burada yer alan uzun yürüyüş yolu, deniz manzaralı teras ve yedi yirmi dört hizmet veren cafe de keyifli bir zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır. Kamp tatiliniz bittikten sonra ise Kurucaşile ilçesine geçerek Kanatalı Köyüne yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan Göldere Şelalesi’nin eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.  Şelale çevresinde bulunan sarı ve pembe renkli orman gülleri mekânın görselliğine özel bir hava katmıştır. Doğallıktan sıyrılıp biraz da tarihi dokuyu keşfetmek istiyorsanız o halde yönünüzü Amasra Kalesi’ne doğru çevirmelisiniz!

Amasra Kalesi içerisinde büyük liman ve küçük liman gibi doğal oluşumların yanı sıra tarihi zindan kapıları da bulunur. Toplamda 500 metre uzunluğunda olan Amasra Kalesi, bölgenin tarihi dokusunu başarıyla gözler önüne serer.

Ayrıca Bartın içerisinde yer alan Ulukaya Şelalesi, Bartın Şehir Hamamı, Amasra Hamamı, Taşhan, Dervişoğlu Hanı, İbrahim Paşa Cami, Amasra Fatih Cami, Aya Nikolas Kilisesi, Yeraltı Çarşısı ve de Hisarkale Mahsenini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.