Balıkesir

Marmara bölgesinde olup, Ege’ye da yakın koyda yer alan Balıkesir coğrafi konumu nedeniyle çok fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yaz aylarında Balıkesir hem yerli hem de yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Balıkesir Ayvalık, Cunda, Sarımsaklı gibi tatil beldeleriyle dikkatleri çekmektedir. Ayrıca İzmir’e olan yakınlığı ile de tercih sebebi olmaktadır. Balıkesir de mutlaka gezilip görülmesi gereken tatil beldeleri bulunmaktadır. İşte, Balıkesir’de mutlaka gezilmesi gereken 3 yer;

  • Cunda Adası

Ayvalık sınırları içinde 22 ada bulunmaktadır. Bu adalardan ise yalnızca Cunda adasında yerleşim bulunmaktadır. Diğer adı Alibey Adası olan Cunda Adası Ege Denizinin en büyük 4. Adasıdır. Eski dönemlerde Cunda Adasında Rumlar yaşamıştır ve bu nedenle Rumların birçok kültürel izleri bulunmaktadır. Bu izlerin başında kilise ve manastırlar gelmektedir. Cunda taş evleri ve Fahrisin Tepesi’yle Cunda Adası her adımda romantiklik izleri taşımaktadır.

  • Akçay Sahilleri

Balıkesir’e gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında Akçay sahilleri gelmektedir. Akçay yalnızca deniziyle değil alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanlarıyla da göz doldurmaktadır. Şirin bir semt olan ve salaş yapısıyla dikkat çeken Akçay tatilcilerin uğrak bölgeleri arasında yer almaktadır. Akçay sahilleri şehir merkezine çok yakın olduğundan hem alışveriş yapabilecek hem de sahilin tadını çıkarabileceksiniz. Ayrıca yemek yiyebileceğiniz cafe ve restoranlarda çok sayıda bulunmaktadır.

  • Kuvay-ı Milliye Müzesi

Kurtuluş Savaşında kazanılan zaferde büyük bir etkisi olan Kuvay-ı Milliye örgütlü hareket edilerek başarıya ulaşmış bir yapıdır. Kuvay-ı Milliye birçok farklı şehirde toplantı düzenlemiştir. Balıkesir de Kuvay-ı Milliye merkezi olarak kullanılan bina 1913 yılında okuma yurdu olarak kullanılmış ve 1996 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzede Kuvay-ı Milliye’nin aldığı kararlar, Kuvay-ı Milliye kahramanlarının kullandığı eşyalar ve arkeolojik kalıntılar sergilenmektedir.