Aydın

Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Türkiye’nin güneybatısında yer alır. Batı tarafında Ege Denizi, kuzey tarafta İzmir ve Manisa, doğu tarafında Denizli ve güneydeyse Muğla illeri yer alır. İzmir’e mesafesi 120 kilometredir. Ege Bölgesinin güzel bir şehri olan Aydın’ın şehir merkezi iç kesimdedir ancak Aydın’ın oldukça güzel sahil ilçeleri de mevcuttur. Söke, Didim ve Kuşadası ilçelerinin Aydın’a kıyısı vardır ve bu ilçelerin turizm potansiyeli oldukça yüksektir. Şehrin iç kesimlerinde etnografik ve arkeolojik değerler ön plana çıkar. Aydın şehri pek çok farklı detayı bünyesinde barındıran ve sürprizlerle dolu olan bir şehirdir.

Aydın’da Gezilecek Yerler

Yüzyıllar boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Aydın bünyesinde bu kültürlerin miraslarını barındırır. Aydın şehri civarında çok sayıda antik kent, doğal alan ve termal otel vardır. Bu sayede Aydın’a gelen ziyaretçiler oldukça farklı ve dopdolu bir gezi deneyimi yaşayabilirler.

Aydın’da gezilecek yerlerden biri Bafa Gölü’dür. Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olma özelliği taşır. Kuş göç yollarına, eski çağ köy ve kilise kalıntılarına sahip olan Bafa Gölü her yönüyle ilgin olan güzel bir noktadır. Deniz tatilinden hoşlananların uğramaları gereken bir diğer yer de Didim’dir. Didim’in Altınkum Plajı en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Didim, deniz turizmi kadar tarihi açıdan da pek çok eserin görülebileceği güzel bir ilçedir. Dünyadaki en eski antik kentlerden biri sayılan Tralleis Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Aphrodisias Antik Kenti, Milet Antik Kenti, Kaplıcalar, doğanın ve tarihin bütünleştiği Arapapıştı Kanyonu, Yörük Ali Efe Müzesi ve Doğanbey Köyü Aydın şehrinde gezilecek diğer önemli yerlerdir.

 

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Aydın gezileri genellikle yaz döneminde yapılır. Bu dönem bahar aylarından başlayıp yaz sonuna dek süren uzun bir dönemdir. Aydın kış mevsiminde de termal tesisler için ziyaret edilen bir bölgedir. Tatil sezonu oldukça uzundur ve gelen insanların rahat ettiği bir tatil beldesidir.

 

Aydın Mutfağı Nasıldır?

Aydın mutfağından ön plana çıkanlar farklı otlardan yapılan yemekler ve zeytinyağıdır. Aydın mutfağında pek çok farklı kültürün izleri vardır. Ancak zeytinyağı kullanımı en baskın olandır. Kahvaltıda lor peynirine ya da salatalık, biber, domates ve soğandan yapılan çingene pilavına hep zeytinyağı katılır. Öyle ki hiçbir şey olmadan sadece zeytinyağına baharat katılarak ve bu karışıma ekmek batırılarak karın doyurmak mümkündür. Aydın’da en meşhur olan yemekler arasında Kırlı kızartması, deve sucuğu, Çine köftesi, kuyu tandırı ve Ortaklar çöp şişi bulunur. Ayrıca kuru incirden yapılan pek çok tatlı çeşidi, turunçgil reçelleri, tahinli pide, üzüm ve incir şarapları da Aydın’ın oldukça meşhur lezzetlerindendir.