Artvin

Artvin, Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan ve tarihinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çeken ışıl ışıl bir kent! Burada yaşayan hangi insanla iletişime geçerseniz geçin, samimiyeti ve sıcak kanlılıklarını içinizde hissedeceksiniz. Artvin’i gezmek isteyenlerin kendilerine Çoruh Nehri’ni rehber edinmesi şart! Öyle ki bu kent Çoruh Nehri ile ikiye bölünmüş durumdadır.

Dik yamaçlı vadiler, ortalama 3900 metreye kadar yükselen sıra dağlar ve mis gibi bir hava solumanıza ortam hazırlayan doğal ormanlar eminiz ki sizleri de büyüleyecek! Özellikle de Krater gölleri, özel yetiştirilmiş olan kara gülleri, yemyeşil ve birçok eğlenceye ev sahipliği yapan yaylaları, faunaları ve de zengin florası ile ön plana çıkan Artvin, doğa ile baş başa bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir turizm beldesidir.

Artvin gezilecek yerler listesi aslına bakıldığında oldukça kalabalıktır. Bu nedenle kenti tam manasıyla gezip görmek ve de kültürel dokusunu anlayabilmek için mutlaka bir araçla gelmenizi tavsiye ederiz. Özellikle de yaz aylarında burada gezmeyi planlıyorsanız, dik yamaçlar sizleri sıcağın da etkisi ile çok yoracaktır. Bu nedenle konforlu bir araç ile kentin tadını daha iyi çıkarmanız kaçınılmaz olacak! Artvin kent merkezinden bir nebze daha yüksekte yer alan Atatepe, Cehennem Deresi Kanyonu, Çifte Köprü, Delikli Kaya ve Arsiyan Yaylası gezi listenizin ilk sıralarında yer alması gereken yerlerden!

Doğanın tam ortasındaki güzelliklerin tadını çıkarmak içinse Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı olan Yaylalar Köyü’nü ziyaret etmenizi öneriyoruz. Köy içerisinde turistler olarak özel dizayn edilmiş oteller de yer alır. Yılın belli zamanlarında yayla şenlikleri de vardır. Ancak bu şenliklere katılabilmek için tatil tarihinizi iyi ayarlamanızda fayda var!  Doğal yaşamı iliklerinize kadar hissettikten sonra ise Tekkale Manastırı, Satlel Kalesi ve Mençuna Şelalesi gibi tarihi ve dini güzellikleri de kesinlikle görmeden gitmemelisiniz!