Ardahan

Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan Türkiye’nin 75.ili olup 1992 itibari ile Kars ilinden ayrılmıştır. Şehrin dört bir tarafı dağlarla çevrilidir. Şehrin orta yerinden geçen Çıldır Gölü kış aylarında tamamen donar. Ve her yıl Haziran- Temmuz aylarında Damal ilçesinde güneşin batma saatinde dağın bir tarafının gölgesi Atatürk siluetini oluşturur. Ve bu durum yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramıştır. Ardahan da zorlu bir iklim ve coğrafya hâkim olduğundan sanayi gelişmemiştir. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Ardahan gezi rehberi dâhilinde en önemli ekonomik faaliyetler kaşar peyniri ve Kafkas arı balı üretimi olduğu da öğrenilecek bilgilerin başında gelir.

Ardahan’ın Meşhur Yemekleri 

Ayran çorbası, Ardahan Helvası, Etli Mantı, Hünkâr Çorbası, Mıhlama, Pişi, Kaymaklı Yufka, Keşme Aşı sayılabilir. Yemek kültü daha çok et ve hayvansal gıdalara yöneliktir. Çok lezzetli yöresel yemekleri mevcuttur. Etli mantısı tadılmadan dönülmez ölçülerindedir. Katmer çok sık yapılır. Pişi kahvaltılarında olmazsa olmazdır.

Ardahan’da gezip görülecek yerler arasında Damal ilçesinde akşam gün batımında yamaçlara yansıyan Atatürk silüeti mutlaka görülmelidir. Bülbülan Yaylası doğal güzellik açısından ön plandadır. Yalnızçam Yaylası kış sporlarının gerçekleştirildiği bir yayladır. Çıldır Gölü mutlaka görülmelidir. Bu göl üzerinde 101 çeşit bitki vardır. Aynı zamanda balıklar yaşar. Sarı Balık bölge için ekonomik bir gelir kaynağıdır. Ardahan Kalesi şehrin merkezinde yer alır. Bunun dışında Kalecik kalesi, Altaş Kalesi, Şeytan Kalesi ve sayısı oldukça fazla olan kaleler Ardahan gezilecek yerler arasındadır.

 

Ardahan’da Yapılabilecek Aktiviteler

Ardahan tam bir turizm zenginidir. Kışın Çıldır Gölü üzerinde kızağa binmek, sazan balığı tutmak, Yalnızçam kayak merkezinde kayak yapmak, Şeytan Kalesini gezmek, zengin ve temiz doğasını içine çekerek, Ardahan yaylalarında dolaşmak, Çıldır gölü üzerinde tekne ile dolaşmak, Akçakale adasında tarihi içine çekmek, Damal’da Mustafa Kemal Atatürk’ü hissetmek gelir.

Ardahan’da tarih ve doğal güzellikleri bir arada yaşamak mümkündür. Yaz ya da kış her zaman bir sürprizlerle misafirlerini karşılar. Ardahan’da muhteşem bir doğaya tanıklık etmek ise işin en keyifli yanıdır.