Antalya

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya, yerli ve yabancı turistlerinin uğrak noktası halinde olan bir şehirdir. Bu şehirden bahsederken sadece yazlık alanlardan değil; aynı zamanda da tarihi ve doğal güzellikleri de tabir etmek gerekebilmektedir.

Kaleiçi:

Muratpaşa Mahallesi içerisinde bulunan Kaleiçi; Selçuklu döneminden kalan evleri ve Yivli Minaresi ile ilgi çeken bir yerdir. Aynı zamanda da Roma döneminden Hadrian Kapısı da mutlaka görülmesi gereken bir eserdir.

Antik Kentler:

Antalya oldukça eski ve köklü bir tarihe dayandığından ötürü; içerisinde Aspendos, Side ve Perge antik kentleri yer almaktadır. Aspendos’ta yer alan Aspendos Tiyatrosu’nun yanında Side’deki Apollon Tapınağı; Dünya’nın her yerinden turist çekebilmektedir. Aynı zamanda da Antalya’nın köklü geçmişini öğrenmek isteyenlerin Konyaaltı’nda bulunan Antalya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmeleri faydalı olacaktır.

Mağaralar:

Yaz aylarında aylarında Antalya’nın meşhur mağaraları; her turistin ajandası içerisinde bulunmaktadır. Damlataş, Dim, Karain, Zeytin taşı, Altınbeşik, Yalandünya ve Yerköprü Mağaraları; en fazla ilgi çeken noktalar arasında yer alabilmektedir.

Antalya’nın Doğal Güzellikleri:

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi ile Oymapınar Gölü; turistlerin en fazla ilgisini çeken alanlardır. Aynı zamanda da Kurşunlu Şelalesi, Düden Şelalesi, Köprü Çay ve Köprülü Kanyon da mutlaka gezilmesi gereken doğal güzelliklerdir.

Antalya Plajları:

Antalya’nın 630 km olan kıyı şeridi ile yaz turizminin en canlı olduğu noktalardan biri olduğu söylenebilmektedir. Kıyı şeridi boyunca çok güzel plajlar bulunsa da genel olarak Kalkan ve Kaş ilçelerindeki sahillerin tercih edilmesi avantaj sağlayacaktır. Kekova Koyu, Gökkaya Koyu ve Limanağzı; bu ilçelerin öne çıkan plajları olarak değerlendirilmektedir. Kemer ilçesi de plaj konusunda tercih edilecek olan ilçelerin başında yer alarak; turistlerin uğrak noktalarından bir tanesidir.