Amasya

Amasya gezilecek yerler bakımından oldukça zengin seçeneklere sahip bir il olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki burası tarihin izlerini hala topraklarında barındırmakla birlikte, akıllara da “Şehzadeler Şehri” ismiyle kazınmıştır. Kente gelen turistler öncelikle il merkezinde yer alan arkeoloji müzesini ziyaret etmelidir. Ardından ise 2. Beyazid Külliyesi, Amasya Minyatür Müzesi, Şehzadeler Gezi yolu ve Alçak Köprü gibi mekanları gezdiğinizde sizler de yavaş yavaş kentin büyüsüne kendinizi kaptıracaksınız.

 

Buraların en önemli özelliği ise şehir boyunca size adeta bir yoldaş olacak olan Yeşil Irmak kenarında yer almalarıdır. Amasya’yı tam manasıyla gezip görebilmek için Yeşil Irmağı kendinize yol haritası edinebilirsiniz. Peki leziz mi leziz elmaları ile ve de birbirinden mert şehzadeleri ile ünlü Amasya’ya nasıl gidiliyor? Amasya’da gezilecek yerler nerelerdir?

 

Aslına bakıldığında kentin hemen her noktasında ayrı bir yaşanmışlık, ayrı bir tarihi doku ve ayrı bir doğal güzellik var. Elbette ki Amasra denildiği zaman akıllara gelen ilk şey Yeşil Irmak boyunca dizilmiş olan tarihi konaklar! Buraya gelip de Hazeranlar Konağı’nı, Kral Kaya Mezarlarını, Yalıboy Evlerini, Amasya Saat Kulesini, Tarım Müzesini, Millî Mücadele Müzesini ve de Amasya Kalesini gezmeden dönmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Öyle ki şehrin tadını çıkararak gezmek, buradaki kültürel dokuyu iliklerinize kadar hissetmek için en az 1 haftalık tatile ihtiyacınız olacaktır! Çünkü sadece Yalı Boyu Evlerini gezmek için ortalama 1 gününüzü harcamış olacaksınız.

 

Burada bulunan o tarihi evlerde haremlik ve selamlık bölümleri bulunur. Genellikle bodrum üzerinde tek ya da iki katlı olarak inşa edilmişlerdir. Bölgenin hemen kuzey kısmında ise Kral Kaya Mezarları yer alır. Gezi süreciniz boyunca Yeşil Irmak’ı takip ederek, Amasya’da yer alan birbirinden güzel tarihi alanları kolaylıkla bulabilme imkânınız olacaktır. Eminiz ki sizler de bu kenti ve güzelliklerini asla unutamayacaksınız.