Aksaray

Aksaray Tarihi

İç Anadolu’da bulunan Aksaray’da ilk yerleşimler M.Ö. 7000-6000 yıllara ve Neolitik döneme aittir. O dönemlerdeki adının Nenessa (Nenossos) olduğu bilinmektedir. Selçuklular tarafından 1142 yılında fethedilen Aksaray daha sonra beyliklerin himayesine girmiş ve 1470 yılında Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarına dahil edilmiştir. Cumhuriyet döneminde 1920 yılında il olan Aksaray, 1933 yılında ilçe olmuş ve Niğde’ye bağlanmıştır. 1989 yılında tekrar il olmuştur. Aksaray gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir olarak tanınmaktadır.

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi yıllar önce volkanik bir dağ olan Hasan Dağı’nın lav püskürtmesiyle bazı yerlerde 120 metre derinliği bulan 14 kilometrelik bir kanyon oluşur. Ihlara vadisi içinden akan Melendiz çayı Ihlara vadisinin yeşil kalmasının en büyük sebebidir. Ihlara vadisinde bulunan kiliseler eskiden beri keşiş ve rahiplerin Tanrı’ya sığındıkları kendilerini Tanrıya adadıkları yerler olmuştur. Bu kiliselerden şu anda sadece 14 kilise ayakta ve gezilebilecek durumdadır.

Ihlara vadisinin oluşmasına sebep olan volkanik dağ olan Hasan Dağı da Aksaray’da görülmesi gereken bir yerdir. 3268 metre yüksekliğindeki Hasan Dağında kış dönemi kayak da yapılmakta olup kışın kayak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yamaç paraşütü için de uygun olan dağ yamaç paraşütçülerinin de gözdesidir.

Aksaray merkezde bulunan Karamanoğlu Ulu Cami 1409 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Karamanoğlu Ulu Cami Selçuklu döneminden günümüze kalan en iyi eserlerden biridir ve Aksaray gezilecek yerler içinde ne önemli eserler arasındadır. Belli dönemlerde onarım ve restorasyon geçirse de cami o dönem mimarisini hala korumaktadır.

Aksaray Gezilecek Yerler Listesi

  • Ihlara Vadisi
  • Karamanoğlu Camii
  • Hasan Dağ
  • Eğri Minare
  • Acem Höyük
  • Aksaray Saat Kulesi

Aksaray Konaklama Hizmetleri

Aksaray’da merkezde bulunan büyük ve küçük otellerde konaklama sağlanabilir. Her bütçeye uygun otel mutlaka bulunmaktadır. Öğretmenevi, Polis evi gibi konaklama alternatifleri de bu konaklama yerinde konaklayabilecek kamu personellerine hizmet vermektedir. Aksaray gezilecek yerler bakımından il sınırları içerisinde buluna Ihlara Vadisinde de restorasyon yapılan konakların otel olarak kullanılmasıyla otantik bir konaklama yapılabilir