Ağrı

Ağrı Gezilecek yerler

Ağrı gezi rehberi yazısına, Ağrı’nın coğrafi yerini belirterek başlamak yerinde olacaktır. Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, sınırda bulunan illerimizden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler içerisindedir. Ağrı, eski çağlardan bu yana farklı medeniyetlere beşiklik etmiştir. Akla ilk gelenleri: İshak Paşa Sarayı, Doğu Beyazıt Kalesi, Nuh Tepesi’dir. Ayrıca şehre ismini veren Ağrı Dağı da muhteşem güzellikte heybeti ile görülecek yerlerdendir. Türkiye’nin en büyük dağı olması ve her zaman buğulu ve beyaz tepeleriyle, her mevsim muhteşem manzaralar sunacaktır. Fotoğraf tutkunları için önemli mekânlar arasındadır.

 

Ağrı’da Gezilecek Mekânlar

Ağrı gezilecek yerler içerisinde, gezilecek tarihi mekânlar, ayrı bir öneme sahiptir. Mezopotamya üzerinde yer alan bu yöre, en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Üç Kilise ve Nuh Tepesi, mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir. Nuh Tepesi, kutsal kitaplarda da anlatılan Nuh Tufanının olduğu yerdir. Üç Kilise’nin bulunduğu yerde de Nuh Peygamberin mezarının olduğu rivayet edilir. İshak Paşa Sarayı, Doğu Beyazıt İlçesi yakınlarındaki bu saray, Osmanlı Mimarisinin en haşmetli yapılarındandır. Dönemine göre oldukça gelişmiş teknik özellikleri bulunur. Isınma için, kalorifer sistemi bulunması, son derece ilgi çekicidir.

Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? Lezzetleri Nelerdir?

Ağrı gezi rehberi, Ağrı’nın doğal güzellikleri kadar, lezzet duraklarını da işaret eder. Ağrı’nın yöresel yemeklerini sunan çok sayıda lokanta bulunur. İlk akla gelen başlıca lezzetleri ise, Abdigör Köftesi, Hengel, Haşıl, Ayran aşı ve ketesidir.  Ağrı, son derece soğuk bir iklime sahiptir. Kültür turu yapmak isteyenler için, kış ayları, olumsuz hava koşulları sunacaktır. Bu nedenle, ilkbahar ve yaz ayları tercih edilmelidir. Bu zamanlar, yörenin yayla çiçekleri ve muhteşem doğasını görmek isteyenler için, ideal zaman dilimleridir.