Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyon Türkiye’nin adeta bir markası haline gelmiştir. Termal turizmin başkenti olan bir ildir. Ayrıca gıda ve mermercilik alanında da yurtdışında adını duyurmuştur. Şehrin eski adı Afyon’dur. 2005 senesinde Afyonkarahisar ismini almıştır. Halk arasında hala Afyon olarak telaffuz edilir. Şehrin tarihi M.Ö 3000 yılına dek uzanmaktadır. Afyon, Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın yapıldığı ildir ve bu yönüyle de oldukça ilgi odağıdır.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyon çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Bu nedenle şehrin tarihi ve kültürel mirası oldukça zengindir. Ayrıca Afyon’da çok sayıda kaplıca ve termal tesis mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra şehirdeki doğal güzellikler, müzeler ve gezilecek tarihi alanlar Afyon gezisini unutulmaz kılarlar. Antik kent kalıntıları, harika lezzetlere sahip yöresel yemekler ve şifalı sular Afyon’da unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatırlar.

Afyon’da gezilecek yerlerin başında Afyon Kalesi gelir. Kale, şehrin tam anlamıyla kalbidir. M.Ö 1350 yıllarına dek uzanan bir tarihi olan kale Afyon’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. 1273 senesinde yaptırılan Ulu Cami, Anadolu’daki ilk Mevlevihanelerden olan Sultan Divan Mevlevihanesi, İscehisar peri bacaları, Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı görülmesi gereken diğer önemli noktalardır. Frig Vadisi ülkenin önemli trekking yerlerindendir ve mutlaka görülmelidir. Diğer gezilip görülecek noktalar arasında da Afyon Arkeoloji Müzesi ve Afyon Kaplıcaları yer alır.

 

Kaplıca Yönünden Zengin Bir Yer

Afyon’da çok sayıda kaplıca mevcuttur. Bu kaplıcalar şunlardır:

  • Hüdai Çamur Banyoları (Sandıklı)
  • Gazlıgöl
  • Ömer Ilıcası
  • Gecek
  • Heybeli Ilıcaları

Mutlaka gidilmesi gereken şifalı kaplıcalardır.

 

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir?

Afyon’a ulaşım oldukça kolaydır çünkü bu şehir doğal bir kavşaktır. Türkiye’nin her yerinden Afyon iline otobüs seferleri bulunur. Afyon’a özel araçla karayolundan ulaşmak da son derece pratiktir.

 

Afyonkarahisar’ın Mutfağı

Afyonkarahisar çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Şehrin yöresel yemekleri dillere destandır. Haşhaşlı ve et yoğunluklu yemekler çok popülerdir. Afyon’da oldukça çeşitli hamur işleri de yapılır. Ayrıca Afyon denildiğinde akıllara lokum, kaymak ve sucuk gelir. Bu yiyecekler Afyon’da çok popülerdir. Afyon’da patlıcanla yapılan çok sayıda yemek vardır. Öyle ki sadece patlıcanla yapılan 22 tane yöresel yemek mevcuttur. Afyon oldukça zengin bir mutfağa sahiptir ve Afyon gezisinde yöresel yemeklerin tadına mutlaka bakılmalıdır.