Adıyaman

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan doğal güzellikleri olan şehirlerimizden bir tanesidir. Nüfus bakımından Türkiye’nin 6.büyük şehridir. Turistik yapılar bakımından oldukça önemli bir şehrimizdir. Birçok doğal güzelliği ve geçmişten gelen tarih kırıntılarını barındırıyor. Adıyaman Gezi Rehberi, sizler için gezip araştırıyor.

Adıyaman Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Adıyaman ilimizde gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Adıyaman gezi rehberi, tarihî yapıları sizin için inceledi. Adıyaman’da gezilip görülmesi gereken yerler arasında ilk olarak Nemrut Dağı ve ören yerleri yer almaktadır. Tartışmasız geçmişten günümüze kadar gelen tarihi yapılarının koruyan en güzel bölgedir. Adıyaman Kalesi, şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. Restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Gezilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralardadır. Cendere Köprüsünü mutlaka gelip görmelisiniz. Dünya üzerinde kullanılan eski köprü unvanını bırakmıyor. Karakuş Tümülüs’ü geçmişte dönemde, kommagene kraliyet ailesinin mezarı olarak biliniyor. Adını üzerinde duran kuştan alıyor.

 

Tarihten Gelen Güzellikler Bitmiyor

Perre Antik Kenti, yapılan düzenlemeler ile hala günümüzde ziyaret edilebiliyor. İçinde bulunan Roma çeşmesi ve kayalardan oluşmuş mezarlar bulunuyor. Adıyaman’a gittiğiniz zaman Oturakçı Çarşısı’nda mutlaka gezmelisiniz. Çarşının içinde bölgenin kendisine ha, halı, kilim çanta ve dokuma ürünleri bulunuyor. Bu ürünleri seviyor iseniz kendinize buradan temin edebilirsiniz. Bölgede bulunan bir diğer doğal harika ise Çelikhan içmesi çeşmesidir. Bu kaynaktan gelen suyun mide rahatsızlıkları çeşitli hastalıklar ve zayıflamak için iyi geldiğine inanılıyor. Gümüşkaya mağarasını da görmeden Adıyaman’dan ayrılmayın. Akşamına kenti, büyüleyici bir doğayı kapsıyor. Ve içinde bulunan tokalaşma yapan heykel oldukça şahane bir yapıdadır. Adıyaman Gezi Rehberi, gezilecek görülecek yerleri sizler için derledi. Birbirinden güzel yapıların bulunduğu bu güzel ilimiz, doğal güzellikleri ile sizi bekliyor.